Cílem zubní hygieny je eliminovat riziko zubního kazu a zabránit onemocnění dásní formou preventivních prohlídek u zubaře, návštěvami dentální hygienistky a správně prováděnou domácí dentální hygienou.
Co je náplní činnosti dentální hygienistky?
Je to soubor odborných činností specialistky dentálního týmu, které vykonává v zubní ordinaci jako prevenci orálního zdraví. Její hlavní snahou je naučit dětské a dospělé pacienty správným dovednostem a návykům v péči o zuby a dásně při pravidelných preventivních prohlídkách alespoň jedenkrát za rok. Ze zkušenosti našich lékařů víme, že pokud pacienti dbají rad a pokynů dentální hygienistky, jejich zubní hygiena se rychle zlepšuje. Po čase si zvyknou na její péči a rádi se vracejí pro příjemný pocit opravdu čistých zubů.
Které výkony dentální hygienistka provádí?
- profesionálně odstraňuje měkký zubní plak a pigmentace zubů technikou air-flow (pískování zubů)
- profesionálně odstraňuje plak a tvrdý zubní kámen ze zubů nad dásní a pod ní bezbolestným přístrojem Vector Paro
- nacvičuje s pacientem správnou techniku čištění zubů
- předvede vhodné dentální pomůcky k domácí péči o zuby a dásně
- umí odstranit citlivost zubů na některé potraviny (např. pomocí přípravku GUM Sensi Pro)
- rozzáří pacientův úsměv bělením zubů ordinačním nebo domácím
- napomáhá léčit parodontózu
- zvyšuje odolnost skloviny zubů lokální fluoridací.
V čem je činnost dentální hygienistky individuální?
vstupní prohlídka
Ne každý pacient se těší dobrému zubnímu zdraví. Proto je vstupní prohlídka u dentální hygienistky důležitá pro zjištění stavu ústní dutiny zevně (otoky, nesouměrnost apod.) i zevnitř (tvrdé a měkké tkáně, plak a zubní kámen apod.). Dentální hygienistka vyhodnocuje zhotovené rentgenové snímky, u nichž sleduje tu část čelistních kostí, ve které jsou upevněny zuby. Měří parodontální sondou hloubku dentálního žlábku nebo již vytvořených dentálních kapes (chobotů), které svědčí spolu s úbytkem kosti o průběhu parodontitidy. Podle zjištěného stavu tkání a naměřených hodnot určí tzv. hygienický index, který je podkladem pro vytvoření léčebného plánu. Zároveň slouží ke sledování změn při následných kontrolních prohlídkách.
Změří velikost mezizubních prostor a určí velikost mezizubních kartáčků, které bude pacient používat v každodenní domácí péči. Mezi zuby ulpívají zbytky jídla, které běžný zubní kartáček neodstraní. Ty jsou hlavní příčinou vzniku zubního kazu v mezizubních prostorách. Pečliví pacienti, kteří si rychle zvyknou na čištění mezizubními kartáčky, se upřímně diví, jak mohli žít v minulosti bez nich.
doporučení individuálních pomůcek dentální hygieny
Má-li pacient některé zuby velmi stěsnané, prostory mezi nimi nevyčistí ani mezizubní kartáček. Dentální hygienistka doporučí správnou dentální nit a ukáže způsob, jak ji používat, aby nedošlo k poranění dásní.
Může doporučit i přípravky na vyplachování úst po provedení hygieny, které však slouží jen jako doplněk péče o chrup a samy nemohou nikdy nahradit mechanické odstraňování zubního plaku vhodnými dentálními pomůckami a správnou technikou.
léčba parodontitidy
V případě zjištění počínajícího, středního nebo kritického typu parodontitidy, zahájí dentální hygienistka léčbu zamezující zhoršování stavu v několika častějších návštěvách, kdy se terapie provádí po jednotlivých kvadrantech (částech úst). Dentální hygienistka používá stejné nástroje i přístroje, ale očista trvá delší dobu.
Návštěva u dentální hygienistky není hrazena zdravotními pojišťovnami. Každý pacient si musí tuto službu zaplatit sám. Jsou to ale velmi dobře investované peníze, protože péče dentální hygienistky je vždy mnohonásobně levnější než léčení následků zubního kazu, zánětu dásní a parodontitidy.
Péče dentální hygienistky o zubní hygienu dětí
Po prořezání prvních zoubků je vhodné, aby maminka ukázala své miminko nejen zubnímu lékaři, ale i dentální hygienistce. Jde o správné a včasné prořezávání mléčných zoubků vizuální kontrolou, při které se dentální hygienistka zaměřuje na vyhledávání tzv. bílých skvrn na povrchu zubů, které mohou být počátečním stádiem zubního kazu.
U starších dětí ve věku 6 – 15 let se dentální hygienistka zaměřuje na nácvik správné techniky čištění zubů, vhodné dentální pomůcky, kontrolu stavu chrupu, včasné objevení ortodontických vad, detekci plaku pomocí světelného detektoru PROFACE nebo obarvení plaku indikátorem, odstraňování plaku a zubního kamene, kontrolu krčků a skloviny zubů narušené agresívními nápoji typu Coca-cola, eliminování zlozvyků (cucání palce, skřípání zubů).