Paradentóza

jak léčíme toto časté zánětlivé onemocnění dásní a okolí zubu

Parodontitida (parodontóza, paradentóza, paradontóza) je zánětlivé onemocnění dásní a okolí zubu. Je způsobeno bakteriemi, které žijí v zubním plaku a zubním kameni.

Příčina a příznaky paradentózy

Nejčastější příčinou je špatná ústní hygiena. Zánět dásní začíná krvácením z dásní, prohlubují se dásňové žlábky mezi zubem a dásní, později se vytváří parodontální choboty, obnažují se krčky zubů a dásně i kost ustupují. Zuby se viklají a mění své místo. Výsledkem je postupná ztráta zubů. Parodontitida je záludná v tom, že její průběh obvykle nebolí. Proto mnoho pacientů dostane první informaci o příznacích parodontózy až od stomatologa a to tehdy, když bolestivý zubní kaz nebo jiný problém v ústech přinutí pacienta navštívit zubní ordinaci.

Léčba paradentózy

Lékař vyšetří dásně speciální sondou, zhotoví rentgenový snímek a na něm zjistí úbytek zubního lůžka. Ošetření spočívá ve snaze zachovat ustupující tkáně jejich léčbou, protože zajišťují upevnění a stabilitu zubů.

  • Mírné poškození – léčí se speciální technikou čištění zubů a dentálními pomůckami, odstraňuje se plak a zubní kámen ze zubu a dásňového žlábku.
  • Střední poškození – odstraní se zubní kámen nad dásní a pod ní nebo se léčí chirurgicky paraoperací.
  • Kritické poškození – léčení je chirurgické, ztráta zubů je vysoce pravděpodobná.

Prevence paradentózy

Jediný možný způsob, jak zabránit vzniku parodontitidy, je prevence. Ta spočívá v pravidelné a správné technice čištění zubů a ústní hygieně. A to je důvod, proč nabádáme naše pacienty k pravidelným preventivním prohlídkám ústní dutiny dvakrát za rok lékařem a alespoň jedenkrát za rok dentální hygienistkou. Ta zkontroluje správné způsoby čištění chrupu, dentální pomůcky, případně odstraní vzniklý plak a zubní kámen i na hůře přístupných místech (zejména v dásňovém žlábku) bezbolestným Vectorem Paro.